Test Test Test Test

Lumepuhur Bergen -30% alega 623eur

Soovitused kaamerate valikuks

Kaamerasilma omadustest ja kvaliteedist sõltub see, kas sissemurdja nägu on politseile tuvastatav või jätate talle võimaluse veelkordseks "külastuseks". Seetõttu ei tasu kaamerate ostmisel lähtuda soodsana näivast hinnast ja usaldusväärsest välimusest. Tähtsaim on see, kui töökindel ja võimas tehnika on korpuse all peidus. Et teema on väga laiaulatuslik, peatume siinkohal vaid mõnel tähtsamal parameetril.

Esimeseks valikuparameetriks on kasutuskoht: kas siseruumides või õues. Küllat palju on ka eesti turul müügil "universaalseid" soodsahinnalisi pisikaameraid, mis töötavad nii "vihma käes kui räästa all" ja suudavad infrapunadioodide valgel näha isegi pimedas. Soodsal hinnal on aga ka medali teine külg, millega tasub ostmisel arvestada: kesine pildikvaliteet ning külmakartlikkus võivad muuta olulised salvestised kasutuks. Võib juhtuda, et isegi päikselisel talvepäeval, mil õhusooja -10...-15°C, kaamera pilt hangub või kustub. Seetõttu on meie soovitus: kui kaamera täidab olulist valvefunktsiooni, hankige soojendusega kaamera, mis talub ka -40°C pakast.

Teine tähtis omadus on kaamera "nägemisvõime" erinevates valgustingimustes: tootjad annavad ette vähima valgustugevuse, mil kaamera on töövõimeline. Pimedas nägemiseks kasutatakse infrapunadioode (IR-kaamerad, 0Lux), mille kogusest lähtuvalt on kodukaamera nägemisulatus ööpimeduses 5-30m, profikaameratel isegi kuni 100m. Infrapunavalguse sisselülitamine toimub reeglina päevavalguse vähenemisel automaatselt, kuid see moonutab värve ning pildi kvaliteeti. Seetõttu lülitavad intelligentsemad kaamerad end infrapunadioodide süttimisel automaatselt mustvalgesse reziimi (Day/Night), veelgi täiuslikumatel on ka infrapunafilter (IR-cut), mis võimaldab vähese valgustugevuse korral edastada loomulikke värve. Et pilt erinevates valgusoludes liiga heledaks või tumedaks ei muutuks, on kasutusel Auto-iris valgustugevuse regulaator.

Kaamerasilma nägemisteravust iseloomustab parameeter nimega TV-line. Mida suurem number, seda teravam pilt. Parimatel kaameratel ületab pilditeravus 600TV-line. Et aga pildi teravus säiliks sõltumata objekti ja kaamera vahelisest (muutuvast) kaugusest, on vajalik Auto-focus funktsioon, millele sekundeerib Vari-focal e. zoom. Zoom võimaldab vastavalt vajadusele tuua valvatav objekt optiliselt lähemale, analoogiliselt fotoaparaadi zoom-nupule. Valvekaamerate puhul on see aga märkimisväärselt hinda tõstev lisa ja seetõttu kasutakase fikseeritud fookuskauguse või vähese 2-3x käsitsi muudetava zoomiga objektiive. Võimsa 18-36X optilise mootorzoomiga on vaid kallid profikaamerad. Viimasel ajal on aga tulnud turule ka  soodsa hinnaga 10x optilise zoomiga mootorkaameraid kodukasutajatele, millest mõned on ka meie tootevalikus esindatud.

PTZ-control on see võlusõna, mis märgib motoriseeritud juhtimise ja laiade kasutusvõimalustega kaamerat. Tavaliselt on tegemist kuppelkaameraga (objektiiv ja selle juhtimismehanism on peidetud poolkerakujulise plastkatte alla ja kui on tegemist tugevama korpusega, märgitakse seda mõistega Vandalproof). Kaamerat on võimalik DVR (Digital Video Recorder) juhtimisel keerata ümber oma telje 360° ja kallutada 90 ° ulatuses ning zoomida soovitud objektile, näiteks sissetungijale, automaatselt. Eriti kiireid kaameraid nimetatakse Speed Dome Camera ja nende pöörlemis-kallutus-zoomimiskiirus on võrreldav silmapilgutuseks kuluva ajaga. Intelligentne DVR kombinatsioonis sellise suure zoomimisulatusega kaameraga ei jäta ründajale vähimatki võimalust jääda märkamatuks.

Kohtades, kus juhtmete vedamine on raskendatud või paigutatakse kaameraid sageli ümber, tasub kaaluda juhtmevabasid lahendusi (kaamerate sees on saatjad ja DVR juures vastuvõtja), kuid selline side on raadiosegajaga häiritav. Tööstusobjektide valvamiseks ei ole sellised lahendused soovitatavad.

Lisaks eeltoodule on võimalik meilt tellida paljude erinevate lisavõimalustega kaameraid - juhmega või WiFi baasil loodava internetiühendusega, mälukaardiga (pilt salvestatakse kaamerasse sisestatavale mälukaardile), akutoitega, autosse paigaldatavaid sisseehitatud või eraldiseisva salvestiga kaameraid jne.